Typy BD w jednostkach PSZ

Awatar użytkownika

Post 15 lut 2019, 09:02

Typy BD w jednostkach PSZ

Wiem, ze trochę otwieram puszkę pandory, ale chciałem spytać jak było z konkretnymi typami BD w jednostkach PSZ? Chodzi mi konkretnie o występowanie modeli P37 i P40: nikt nie zwracał na to uwagi i jedne i drugie wydawano bez większego przemyślunku, któryś typ był bardziej popularny, któryś w PSZ raczej się nie zdarzał lub w danej jednostce występował tylko jeden konkretny typ?
Ktoś może podzielić się informacjami i przemyśleniami na ten temat?
Awatar użytkownika

Post 22 lut 2019, 15:45

Re: Typy BD w jednostkach PSZ

Sprawa Bd jest trochę zawiła, różnorodność nie ogranicza się wyłącznie do dwu typów kroju. Były tez odmiany związane z miejscem produkcji zawierające często charakterystyczne dla miejsca pochodzenia detale. Generalnie BD umownie nazywany Pattern 40 pojawił się w 1942 roku, więc wcześniej nie ma mowy o jego noszeniu. Później oba wzory występowały równolegle i nie zauważyłem by w ich wydawaniu była jakakolwiek logika, wojsko dostawało co było w magazynach i nikt nie wnikał czy wszyscy dostali P37, czy P40. Dodatkowo mogą trafiać się mundury produkowane w USA w ramach War Aid, kanadyjskie, indyjskie, czy australijskie (o tyle ciekawe, że Australia BD produkowała, ale ich nie używała). Występowanie takich różnorodności jest już dość mocno zależne od teatru działań, okresu i konkretnej jednostki.
Awatar użytkownika

Post 03 mar 2019, 06:19

Re: Typy BD w jednostkach PSZ

Dzięki za odpowiedź. Z tego wnoszę, że w 17 Lwowskim Batalionie Strzelców w okresie kampanii włoskiej mogły wystąpić oba modele.

Ciekawi mnie tylko czy mimo wszystko było może jakieś ujednolicenie w ramach batalionu lub poszczególnych kompanii. Przed wojną w WP mocno tego pilnowano (konsekwentnie pułki nosiły albo kurtki wz.19/27 albo wz.36 na publicznych wystąpieniach), ale w trakcie mobilizacji było brane co popadło ze sterty. Jednostki PSZ nie były raczej mundurowane w takim pośpiechu, ale jednak trwała wojna.

Wróć do Umundurowanie, oznaki, odznaki